פרחים ברמת הגולן

ארצנו הקטנטונת נתברכה בשלל פרחי בר, רובם פורחים בעונת האביב אך ישנם גם כאלה המעדיפים את הסתיו (כגון החצב) ואפילו את החורף (בעיקר באזורים הצחיחים יותר). עושר רב במיוחד הוא של פרחים ברמת הגולן. מינים רבים מקשטים את השדות, את צידי הדרכים ואפילו את סלעי הבזלת.
פרחים ברמת הגולן מהווים אטרקציה המושכת אליה טיילים רבים מהם בעלי ידע המחפשים פרחים נדירים וגם מי שלא מבקשים להעמיק את ידיעותיהם בזיהוי פרחים אלא רק ליהנות מיופיו עוצר הנשימה של הטבע. במאמר זה נתאר בקצרה מספר מצומצם של פרחים ברמת הגולן רק לשם טעימה ממה שיש לגולן להציע בתחום זה.

לא ניתן לערות רשימה של פרחים ברמת הגולן ללא אזכור אירוס הגולן שהינו ללא ספק אחד המרשימים מביניהם. זהו פרח בעל מימדים גדולים, כ 20 סנטימטרים קוטרו. אירוס הגולן הוא סגול למטה ולבן עם פסים ארגמניים למעלה. פרח זה פורח בחודשי מרץ-אפריל בעיקר במורדות החרמון, בשמורת אירוס הגולן ושמורת רכס בשנית.
מינים נוספים של אירוסים הפורחים ברמת הגולן הם אירוס הביצות, אירוס הלבנון ואירוס הגלבוע.

פרחים נדירים

אולי הישראלי ביותר ברשימה של פרחים ברמת הגולן היא הכלנית. לידיעתכם הכלנית פורחת בכמה צבעים – האדום המוכר וגם ורוד, סגול, לבן ועוד. הכלנית פורחת בכל אזור רמת הגולן בין החודשים דצמבר – אפריל.

הקחוון המצוי נמנה גם הוא על רשימת פרחים ברמת הגולן . זהו פרח לבן המזכיר בצורתו חרצית קטנה.
נפוץ מן החרמון עד לדרום הגולן אך מצוי גם באזורים נוספים רבים בארץ. הוא מצוי גם בשטחי מרעה המרובים בגולן מפני שפרות נמנעות מלאכול אותו. הקחוון פורח בחודשי מרץ-אפריל.

השום המשולש הוא פרח בר נאה הפורח בלבן. את בצלו של השום כולנו מכירים וסגולותיו הרפואיות ידועות כבר מן העת העתיקה. השום המשולש פורח בכל אזור רמת הגולן בתחילת האביב בין החודשים מרץ – אפריל.

חשוב לסכם מאמר זה בתזכורת – פרחי הבר בישראל מוגנים ואין לקוטפם. אם נשכיל לשמור על כלל פשוט זה נזכה להמשיך וליהנות, בעיקר באביב, משלל פרחים ברמת הגולן כמו גם ביתר חלקי הארץ.