פרחים רעילים

ישנם מיני פרחים המשמשים למאכל או לפחות לתבלון אולם פרחים רבים אחרים הינם רעילים ועשויים אפילו להמית אדם האוכל מהם.>br> לא ניתן לתאר קווים לדמותם של סוגי פרחים רעילים, אי אפשר לקבוע כללים שיסייעו למי שמעוניין להחליט אם פרח מסוים ראוי למאכל או שמא הינו רעיל ומסוכן. לפיכך לפני שמחליטים לנסות לאכול פרחים (או צמחים בכלל) הכרחי להכיר בוודאות באיזה צמח מדובר והאם צמח זה, כולו או חלקים ממנו, ראויים למאכל. טעויות בזיהוי פרחים מובילים מדי שנה אלפי אנשים ברחבי העולם לבתי החולים לשם טיפול בהרעלה, חלק מהם גם מוצאים את מותם כתוצאה מטעות זו.

במאמר זה נתאר מספר סוגי פרחים רעילים. מובן שרשימה זו היא מצומצמת ביותר וקיימים עוד מאות סוגים של פרחים וצמחים המסוכנים לאדם ולבעלי חיים אחרים. לעולם אין להניח שפרח הינו ראוי למאכל רק מפני שאינו מופיע ברשימה זו או אחרת של סוגי פרחים רעילים. חייבים להכיר את הפרח ולדעת בוודאות שהוא ראוי למאכל כדי להיות בטוחים שאינו רעיל.

פרח האזלאה, הידוע גם בשם רודודנדרום, הוא פרח הנמכר במשתלות רבות בארץ וגדל בעציצים ובגינות רבות. פרח זה הוא רעיל למדי ויגרום למי שאוכל ממנו לכאבי בטן, הקאות העשויים להוביל גם להתייבשות ואובדן הכרה. טעמו של פרח זה הוא מר ודוחה כך שקטן הסיכוי שמישהו יאכל כמות גדולה ממנו מתוך הנחה שהוא טוב למאכל.

סוגי פרחים

פרח הליליה (קלה) הוא פרח לבן אצילי ונאה המקובל לשימוש בחתונות ובאירועים מכובדים אחרים. אמנם פרח זה נמנה על סוגי פרחים רעילים אולם המקרים בהם נגרמה הרעלה בגינו הם מעטים מאוד בזכות היותו גדול ורב רושם עד שכמעט אין מי שטועה וחושבו לפרח אכיל כלשהו.

הנרקיס גם הוא בין סוגי פרחים רעילים. לא רק הפרח עצמו רעיל אלא הצמח כולו ובמיוחד הבצל. נרקיסים גדלים בישראל בטבע וכן בחממות לצרכי שימוש בחנויות פרחים, לגידול ביתי (בגינות ובעציצים) וליצוא. גם נרקיסים טבעיים וגם אחיהם המתורבתים הם רעילים אולם הנרקיס הטבעי הוא הרעיל יותר מבין השניים.

פרח הדטורה גדל בר בישראל באזורים רבים ביניהם הגליל, עמק הירדן, הרי יהודה, בקעת ים המלח, השרון, השפלה הנגב הצפוני ועוד. פרח הדטורה הוא לבן וגודלו בינוני עד גדול.
מדובר בצמח פולש לנוף הארץ ישראלי ומקורו בדרום אמריקה. הדטורה נחשב רעיל מאוד, זרעיו מכילים חומרים נרקוטיים ולחלקי הצמח השונים שימושים רפואיים.

לסיום חשוב להדגיש שוב, אין לנסות לטעום, אפילו לא מעט, מפרח שאינו מוכר לנו ואנו יודעים בוודאות שאינו בין סוגי פרחים רעילים הגדלים במקומותינו.