פרחים לכל מטרה

לפרחים תפקידים רבים בטבע והם גם משמשים מאז ומתמיד את בני האדם לצרכים רבים ומגוונים. ישנם פרחים בעלי סגולות מרפא, יש שמראם הנאה מיעדם לשמש לצרכים דקורטיביים וכעזר ביצירת אווירה מבוקשת באירועים ומועדים מיוחדים. פרחים רבים הינם בעלי ניחוח נעים, יש אשר מפיצים ריח בסביבה בהם הם גדלים או מוצבים (לאחר שנקטפו) ויש כאלה המשמשים להפקת בושם.
ישנם פרחים המשמשים לתיבול וישנם אפילו כאלה המשמשים למאכל ממש ולהם ערכים תזונתיים מעולים (למשל הכרובית).

במאמר זה נתאר באופן כללי ביותר מה אפשר לעשות עם פרחים, נזכיר רק כמה מיני פרחים בתור דוגמאות לכל שימוש שנעלה, נקדים ונבהיר כי לא נוכל להקיף נושא עצום זה והמאמר נועד לספק הצצה בלבד לעולם הפרחים השימושיים.

אם נשאל מישהו מה אפשר לעשות עם פרחים אין ספק שהתחום הראשון שיעלה על דעתו הוא זרי הפרחים, סידורי הפרחים המשמשים אותנו להבעת מסרים רגישים כגון רגשות אהבה רומנטית, ברכות למיניהן (למשל לרגל הולדת תינוק), להבעת הערכה ותודה (למשל כשמזמינים אותנו להשתתף בסעודת חג).
יופיים הטבעי של פרחים, שהינם מן היצירות המרהיבות ביותר בטבע, משמש אותנו לשלל צרכים. שזירת פרחים לצרכים דקורטיביים הפכה אומנות בתרבויות רבות סביב לעולם. סידורי פרחים משמשים ליצירת אווירה באולמות אירועים, על שולחנות כנסים, פרח בודד עשוי להיות מוצב בכלי נאה במרכזו של שולחן בבית קפה, זרי פרחים מעטרים דרך קבע חדרי מגורים בבתים רבים.

פרחים שונים

עם השנים לפרחים שונים החלה מיוחסת משמעות מסוימת, כך למשל ורד אדום הינו סמל האהבה הרומנטית. בעבר היו פרחים משמשים גם להצפנת מסרים של ממש כגון דיווחים ופקודות צבאיות.

בני האדם מנצלים תכונות רפואיות של פרחים משחר ההיסטוריה. בתרבויות רבות נצבר במשך הזמן ידע נרחב בעניין זה. רקיחת תרופות היא מן הדברים הקדומים ביותר שנמנו על מה אפשר לעשות עם פרחים.

ישנם פרחים המשמשים פשוט למאכל. אולי מפני שפרחים כאלה אינם צבעוניים ועדינים רבים מאיתנו אינם מודעים כלל לכך שמאכלים נפוצים מסוימים עשויים פרחים לכל דבר. מסיבה זו לא יכללו אנשים רבים שימוש זה בתשובתם לשאלה מה אפשר לעשות עם פרחים. כרובית, ברוקולי וארטישוק הינם הדוגמאות המוכרות ביותר לפרחים המשמשים למאכל.

ישנם פרחים שריחם הנעים מנוצל לצרכי הכנת בשמים, ריח לסבונים, ניחוח לנרות, מטהרי אוויר ועוד. דוגמאות לפרחים כאלה הם היסמין, לבנדר והורד.