פרחים וצמחי בר

עציצים וצמחי בר. ישנם המון סוגי פרחים למשל ורד. הוורד מונה כ- 200 מינים ממשפחת הוורדיים. הורד קיים בעשרות צבעים הנפוצים ביותר צבע אדום, ורוד, לבן, צהוב. ורד פרח נפוץ ביותר מבין סוגי פרחים אחרים. ורד פרח הכי מועדף בצריכה בעולם ובישראל על פני סוגי פרחים אחרים.

רוב הביקוש לוורדים בעולם בתקופת החורף בדרך כלל חג המולד ויום ולנטין ובארץ גובר הביקוש לוורדים ביום האישה בינלאומי ויום ולנטין.

בורד משתמשים גם ברפואה אלטרנטיבית במי הורדים המופקים מעלי כותרת כצמח מרפא כמועיל לטיפול בדלקת ריאות, דלקת אוזניים ועינים, בעיקר שימוש של פרחים בישראל הוא לצריכה פרטית לגינון ולקטיף.

פרחים גדלים בתפרחת או בבודדים, בכל פרחי הוורד חמש עלי גביע וחמש עלי כותרת.רוב הגידול המסחרי של וורדים ופרחים בתקופת החורף מיועדים ליצוא למדינות אירופה והולנד בעיקר.

בתקופת החורף הוורדים גדלים בבתי צמיחה מחוממים ועשויים מזכוכית או בחממות מיוחדות מפוליאטילן על מנת שפרח יהיה מסוגל לפרוח בחורף יש צורך לשמור על טמפרטורה מתאימה. בשנים האחרונות עולה מודאות לנושא פרחים עציצים לצריכה פרטית של פרחים בארץ וגם נושא משלוחי פרחים בישראל מדי יום נשלחים אלפי זרי פרחים בכל מקום בארץ.

הוראות טיפול נכון בפרחים. על מנת לשמור על איכות הפרח לשבוע ימים באגרטל גם בימי הקיץ. כל צמח קולט מים מהשורשים המים עוברים בגבעול בצינורות עצה כמות המים העוברת מוגבלת על ידי כושר הספיקה של השורשים רוב המים מתנדפים מהגבעול מהעלים והפרח לאטמוספרה. עם כמות המים שהתנדפה מהפרח גדולה מיכולת הספיקה- הצמח כמש.

ניתן לעכב כמישה על ידי הקטנת קצב פליטת המים או הגדלת קצב קליטת המים. ניתן להסיר עלים ופרחים מיותרים הסרת העלים והפרחים המיותרים תגרום להקטנת השטח המנדף מים. הורדת טמפרטורה תגרום לעליה בלחות לקירור רקמת העלה והקטנת התנדפות מים לאטמוספרה.

ניתן לשמור על קצב מעבר המים של הגבעול על ידי מספר פעולות. הוספת אקונומיקה לאגרטל תמנע התפתחות מיקרואורגניזמים . טיפול במים רותחים או לחלופין חידוש חתך כל שלושה ימים ימנע הגלדה . טיפול פרחים במים רותחים- יש צורך להרתיח אח המים ולהמתין מספר דקות עד שלא עולים עדים, טובלים גבעולים של פרחים במים החמים במשך 2-3 דקות את החלק התחתון של הגבעולים עד חמישה ס"מ ולא מחדשים חתך של פרחים שטופלו במים חמים.

אופן הטיפול פרחים במים פושרים. רצוי לבצע את הטיפול בחדר קריר ואף במקרר. את הגבעולים כמעט לכל אורכםיש להכניס למים פושרים בטמפרטורה של ארבעים מעלות. פעולה זו גורמת להגדלת נפח האוויר בזמן השהיה של הפרח כמעט לכל אורכו של הגבעול במים פושרים מפעפעים מים לתוך הגבעול כאשר הגיעה טמפרטורת המים לטמפרטורת החדר יש להוציא פרחים מהמים העמוקים ולהציב באגרטל. בטיפול נאות גם בקיץ ניתן לשמור על איכות פרחים הקטופים באגרטל לשבוע ימים ויותר, הוראות הטיפול נכונות הן לגבי פרחים שנקטפו בגינה הפרטית ופרחים קנוייםבחנויות פרחים . כדי גם להשתמש בחלק מהטיפולים לפרחים גם בימי החורף.